Spojené Arabské Emiráty. Luxus. Prepych. Ropa. Bohatstvo. Dubaj. Turisti. … Nedávno som sa z tejto krajiny vrátil, bol som navštíviť krstného otca, ktorý tam pracuje už niekoľko rokov. Skúsim v tomto článku napísať aspoň pár postrehov o krajine kontrastov a protikladov.
Počas týždňovej cesty som navštívil 4 mestá – Abu Dhabi (hl. mesto), Al Ain, Sharjah (prísne konzervatívne) a Dubaj. Cestovali sme výhradne autom po kvalitných 6 prúdových diaľniciach, ktoré spájajú všetky mestá a vedú naprieč púšťou. Ako kontrolný mechanizmus sa používajú radary (každé 3 kilometre) a pokuty sa platia iba raz ročne (pekne vysoké sumy).
Plná nádrž benzínu stojí asi 13 eur (okolo 45 – 50 litrov) a to sa ešte ľudia začínajú sťažovať, že to riadne rastie každý mesiac hore. Keď sme tankovali, predstavil som si tvár bežného Slováka, ktorý by vylúdil kyslý úsmev a horko by „zaplakal“.
Krajina žije pokojne. Kriminalita je nízka – majú zavedenú vízovú povinnosť a určite dobre pracujú tajné služby. Iba 1/3 z 4,8 milióna obyvateľov sú domáci. Ostatní sú prevažne z Indie (Dubaj je druhý Bombaj) alebo z Filipín a potom ešte skupina obchodníkov, manažérov a boháčov z celého sveta.
Z geografického hľadiska susedia Emiráty najmä s hornatým Ománom a ropným gigantom Saudskou Arábiou. Neďaleko je aj Katar. Majú more, ktoré sa vo svete volá Perzský záliv. Ale pre nich je to Arabský záliv. Lebo neuznávajú z historického hľadiska Perziu. Všetky mapy sú teda s názvom „Arabian gulf“ a je im úplne jedno, ako je to v ostatnom svete.
Viera zasahuje do všetkých častí života. Od zákonodarnej moci až po každodenný život. Na každom kroku nájdete modlitebnú miestnosť (benzínová pumpa, verejné toalety, nákupné centrá) – veľmi početné sú aj klasické mešity. Tie sú pýchou krajiny. Najmä tá v hlavnom meste, ktorá nesie meno po zakladateľovi Emirátov šejkovi Zayedovi Al Nahayanovi. Založil ich v roku 1971 – inak by určite územie pripadlo Ománu alebo Saudskej Arábii. Mešita je impozantná. Zdobená zlatom a početnými ručnými prácami, prevažne kresbami. Obdivuhodné lustre.
Krajina je celkom dômyselne zasiahnutá kultom osobnosti vládcov. Sú po nich pomenované ulice, hotely (samozrejme im aj patria), niekde aj mešity a pod. Majú v rukách absolútnu moc. Ale krajinu riadia celkom šikovne a dokáže prosperovať a bohatnúť. Len také Abu Dhabi má investičný fond s objemom 600 miliárd USD. Celkom pekná sumička.
Snažia sa rozvíjať aj kultúru. Nedávno rozbehli sľubný projekt – podpísali zmluvu s francúzskym Louvre(m) (budú tam mať výstavy podľa licencie) a galériu otvorí aj svetoznámy Guggenheim. Smelé plány na umelom ostrove, ktorý zaplavia hotely a vilky pre tých majetnejších. Hotové to bude do roku 2017.
Ženy majú veľmi rozporuplné postavenie. Ak prídete k niekomu na návštevu – stretnete sa iba s mužskou vetvou famílie. Pracovné uplatnenie je takmer identické ako u mužov. A keď stojíte v banke alebo v obchode v rade – žena vás môže obehnúť a zaplatiť ako prvá !
V meste Sharjah by ste alkohol a cigarety hľadali márne. Nenájdete. Ani v hoteloch. Ak by vás náhodou našli s fľašou v ruke – skončíte v chládku a na pekne dlhý čas. Neodporúčam. Je to tu striktné, podobne, ako v iných arabských krajinách.
Najhorší vodiči na svete sú jednoznačne z Indie. Na križovatkách či objazdoch sa trúbi takmer stále. A smerovky nepoužíva nikto. To by sa našinec v prvej chvíli riadne čudoval.
A sme takmer na konci tohto článku. Dubaj. Mesto prepychu, hotelov, bohatstva. V reále nič moc. Americký štýl vysokých budov bez štipky typickej arabskej fantázie. Rozostavané budovy – stopla ich trochu realitná bublina a kohútik od šejkov netečie tak rýchlo. Drahý hotel Burj Al Arab vyzerá obyčajne bez retuše na fotkách. Zaujme určite Burj Khalifa – najvyššia budova na svete (828 m), ktorú si pekne refundujú zo vstupného na vyhliadku a panorámu. A samozrejme, počítačom ovládané metro.
Zaujal ma Al Ain. Typické arabské mesto. Bez mrakodrapov. Staré paláce. Pekná miestna architektúra. Púšť. Poobedňajšia siesta ako v Španielsku. Zaujímavé trhy (volajú to souk). Mesto, kde si vážia viac svoju históriu (boli pustovníci s ťavami a pod.)
Spojené Arabské Emiráty. Krajina kontrastov. Inšpirácie. Dynamická. Mení sa za pochodu. Oplatí sa vidieť.
zaujímavé,dík ...
Celá debata | RSS tejto debaty