Ako žijú Spojené Arabské Emiráty

Spojené Arabské Emiráty. Luxus. Prepych. Ropa. Bohatstvo. Dubaj. Turisti. … Nedávno som sa z tejto krajiny vrátil, bol som navštíviť krstného otca, ktorý tam pracuje už niekoľko rokov. Skúsim v tomto článku napísať aspoň pár postrehov o krajine kontrastov a protikladov.

Počas týždňovej cesty som navštívil 4 mestá – Abu Dhabi (hl. mesto), Al Ain, Sharjah (prísne konzervatívne) a Dubaj. Cestovali sme výhradne autom po kvalitných 6 prúdových diaľniciach, ktoré spájajú všetky mestá a vedú naprieč púšťou. Ako kontrolný mechanizmus sa používajú radary (každé 3 kilometre) a pokuty sa platia iba raz ročne (pekne vysoké sumy).

Plná nádrž benzínu stojí asi 13 eur (okolo 45 – 50 litrov) a to sa ešte ľudia začínajú sťažovať, že to riadne rastie každý mesiac hore. Keď sme tankovali, predstavil som si tvár bežného Slováka, ktorý by vylúdil kyslý úsmev a horko by „zaplakal“.

Krajina žije pokojne. Kriminalita je nízka – majú zavedenú vízovú povinnosť a určite dobre pracujú tajné služby. Iba 1/3 z 4,8 milióna obyvateľov sú domáci. Ostatní sú prevažne z Indie (Dubaj je druhý Bombaj) alebo z Filipín a potom ešte skupina obchodníkov, manažérov a boháčov z celého sveta.

Z geografického hľadiska susedia Emiráty najmä s hornatým Ománom a ropným gigantom Saudskou Arábiou. Neďaleko je aj Katar. Majú more, ktoré sa vo svete volá Perzský záliv. Ale pre nich je to Arabský záliv. Lebo neuznávajú z historického hľadiska Perziu. Všetky mapy sú teda s názvom „Arabian gulf“ a je im úplne jedno, ako je to v ostatnom svete.

Viera zasahuje do všetkých častí života. Od zákonodarnej moci až po každodenný život. Na každom kroku nájdete modlitebnú miestnosť (benzínová pumpa, verejné toalety, nákupné centrá) – veľmi početné sú aj klasické mešity. Tie sú pýchou krajiny. Najmä tá v hlavnom meste, ktorá nesie meno po zakladateľovi Emirátov šejkovi Zayedovi Al Nahayanovi. Založil ich v roku 1971 – inak by určite územie pripadlo Ománu alebo Saudskej Arábii. Mešita je impozantná. Zdobená zlatom a početnými ručnými prácami, prevažne kresbami. Obdivuhodné lustre.

 

Krajina je celkom dômyselne zasiahnutá kultom osobnosti vládcov. Sú po nich pomenované ulice, hotely (samozrejme im aj patria), niekde aj mešity a pod. Majú v rukách absolútnu moc. Ale krajinu riadia celkom šikovne a dokáže prosperovať a bohatnúť. Len také Abu Dhabi má investičný fond s objemom 600 miliárd USD. Celkom pekná sumička.

Snažia sa rozvíjať aj kultúru. Nedávno rozbehli sľubný projekt – podpísali zmluvu s francúzskym Louvre(m) (budú tam mať výstavy podľa licencie) a galériu otvorí aj svetoznámy Guggenheim. Smelé plány na umelom ostrove, ktorý zaplavia hotely a vilky pre tých majetnejších. Hotové to bude do roku 2017.

Ženy majú veľmi rozporuplné postavenie. Ak prídete k niekomu na návštevu – stretnete sa iba s mužskou vetvou famílie. Pracovné uplatnenie je takmer identické ako u mužov. A keď stojíte v banke alebo v obchode v rade – žena vás môže obehnúť a zaplatiť ako prvá !

V meste Sharjah by ste alkohol a cigarety hľadali márne. Nenájdete. Ani v hoteloch. Ak by vás náhodou našli s fľašou v ruke – skončíte v chládku a na pekne dlhý čas. Neodporúčam. Je to tu striktné, podobne, ako v iných arabských krajinách.

Najhorší vodiči na svete sú jednoznačne z Indie. Na križovatkách či objazdoch sa trúbi takmer stále. A smerovky nepoužíva nikto. To by sa našinec v prvej chvíli riadne čudoval.

A sme takmer na konci tohto článku. Dubaj. Mesto prepychu, hotelov, bohatstva. V reále nič moc. Americký štýl vysokých budov bez štipky typickej arabskej fantázie. Rozostavané budovy – stopla ich trochu realitná bublina a kohútik od šejkov netečie tak rýchlo. Drahý hotel Burj Al Arab vyzerá obyčajne bez retuše na fotkách. Zaujme určite Burj Khalifa – najvyššia budova na svete (828 m), ktorú si pekne refundujú zo vstupného na vyhliadku a panorámu. A samozrejme, počítačom ovládané metro.

Zaujal ma Al Ain. Typické arabské mesto. Bez mrakodrapov. Staré paláce. Pekná miestna architektúra. Púšť. Poobedňajšia siesta ako v Španielsku. Zaujímavé trhy (volajú to souk). Mesto, kde si vážia viac svoju históriu (boli pustovníci s ťavami a pod.)

 

Spojené Arabské Emiráty. Krajina kontrastov. Inšpirácie. Dynamická. Mení sa za pochodu. Oplatí sa vidieť.

 

 

 

Al Ain typická architektúra

tréning na dostihy v púšti

výhľad z Burj Khalifa v Dubaji

 

Šejk Zayed Grand Mosque

Guggenheim

Louvre

Šejk Zayed Grand Mosque II.

Keď sa Facebook lúči s vami, nie vy s ním

10.06.2013

Kedysi by som si tento blog postol na facebook. Lenže to je kedysi, facebook už nemám a tak už o ňom môžem iba písať. Niečo také, ako tento blog. Ušetrím vás, aj seba ťažkej filozofickej rozpravy o tom, prečo? Prečo som si ho zrušil, ako som mohol opustiť všetkých, na čele s modrou sieťou. Je to vlastne jedno. Dôvodov môže byť milión, v dôsledku je to aj tak iba [...]

O Lancovi Armstrongovi

18.01.2013

Keď som bol malý, tak sme doma mali káblovku a ja som vždy v lete zvykol pozerať Tour de France. Veľmi som tomu ešte nerozumel a tak som iba hľadal uja, ktorý je v žltom tričku. Vedel som, že ten v žltom je prvý a najrýchlejší. Bolo mi celkom jedno, že ide o čas a ten žltý nie vždy etapu vyhraje. Keď som trochu vyrástol, už som vedel, že ten ujo, čo je stále v žltom [...]

Prečo sú dôležité Vianoce

21.12.2012

Mohol by som napísať niekoľko článkov o Vianociach : ako napríklad teraz sedím sám v internátnej izbe, za oknom je moskovských – 18 °C, dávam si koláč, ktorý piekla mama a snažím sa, dokázať si, že všetko bude v pondelok a utorok rovnaké ako predtým, aj keď budem 2000 km od domova a všetko bude „inak“. Alebo by som mohol napísať o tom, že ma iritujú [...]

Sneh / Sneženie / Kalamita / Dobšinský kopec /

V noci na piatok i v piatok dopoludnia sa očakáva sneženie na väčšine Slovenska

21.11.2024 09:54

Väčšina zrážok spadne v priebehu 12 hodín.

Merkelová, Putin

Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála sa ruskej reakcie, píše v knihe. Čo jej povedal Putin počas stretnutia?

21.11.2024 09:32

V popise jedného stretnutia s Putinom potom Merkelová naznačuje, že načasovanie invázie na Ukrajinu súviselo aj s jej odchodom z politiky.

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Čierny Balog

Okolie Čierneho Balogu sa mení na mesačnú krajinu, lesy sa Horehroncom strácajú pred očami pre mohutnú ťažbu

21.11.2024 08:00

V okolí spustili, kvôli lykožrútovej kalamite, masívnu ťažbu dreva.

Peter

O bežnom živote. O ľuďoch. Aj poeticky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 22
Celková čítanosť: 74334x
Priemerná čítanosť článkov: 3379x

Autor blogu

Kategórie