Kedysi som na jednom slovenskom blogu napísal blog o jednom inštitúte. Ten inštitút je teraz univerzitou a vyučujú sa tam prevažne medzinárodné vzťahy, právo a pod. Nachádza sa v Moskve, čo sa teraz nemusí veľmi hodiť. A kedysi tam študovali ľudia, čo hýbali alebo hýbu paličkami moci na mojom rodnom Slovensku. Dostal som pár faciek a rán, bol zo mňa už komunista (v 16 rokoch), vraj som v nejakej mládežníckej organizácii nášho pána premiéra a diskutujúci ma určite „milovali“, lebo som si otvoril ústa.
Ale k veci :
Teraz som študentom spomínanej univerzity. Študujem tu na Fakulte medzinárodných vzťahov diplomaciu a regionálne štúdia. Ako prvý jazyk mám japončinu. Na školu som šiel na základe slobodného rozhodnutia, na výber som mal viacero možností. Ako každého, aj mňa zaujímali mýty a pravdy spojené s MGIMOm.
1. Tajné služby a študenti
Vtedy, keď som bol hlúpy a sprostý a najmä veľmi mladý, ma všetci upozorňovali, ako sa zo mňa stane agent tajnej služby a FSB si ma vychová ako svojho zverenca. A vraj budem mať predmety v učebnom pláne, ktoré ma pripravia na kariéru.
Realita : O cudzinca v tejto súvislosti ani pes neštekne, žiadne takéto predmety už neexistujú (netvrdím, že neexistovali) a o spolupráci s tajnou službou sa tu iba šepká, medzi ruskými študentmi v rámci veľkohubých rečí niekde v kaviarni.
2. Rusko zvíťazí a nikdy to nebude inak !
Kedysi mi tvrdili, mnohí, že nás budú učiť všetkému iba podľa ruského vkusu. Politické predmety vraj budú výsostne ideologizované a nakoniec aj tak všetko bude vyfarbené vo farbách veľkého Ruska, ktoré pohltí svet.
Realita :
Opäť to nie je tak, ako mi tvrdili. Na prednáškach hovoria profesori vety, ktoré ani jeden z nás nových nečakal. Rusko vraj stratilo celé 20. storočie a možno nikdy nedobehne západný svet. V ekonomických otázkach, mám dojem, sú moji pedagógovia vo vzťahu k Rusku skeptickejší ako ľudia v Grécku k Európe a jednotnej mene. Samozrejme, že dojem z času na čas kazia študenti, ktorí sa tendenčne pýtajú na vzťahy s USA, ale tak to už chodí, je to v nich zakorenené a vždy bude.
3. Korupcia a ruské školstvo
Tu mi zrejme nikto nemusel nič hovoriť, čakal som ju a chcel poznať jej mieru. Predstavoval som si, ako bohatí študenti dávajú za nespravené skúšku tučné obálky alebo nové autá svojim pedagógom.
Realita :
Skúškové sa ešte nezačalo, tak zatiaľ neviem, každý má zatiaľ vlastné auto 🙂 Myslím si, že študenti, ktorí si štúdium platia, ho aj dokončia. Predsa len, 6000 – 10000 EUR ročne v závislosti od odboru im poskytuje isté krytie a je asi všetkým jasné, že aj v prípade ťažkostí im niekto pomôže. Koniec koncov, hrubo povedané, aj pre školu je to dobrý a stabilný príjem.
To sú prvé tri body o MGIMO. Skúmam ho stále, každý deň, tak iste si odpoviem aj na iné otázky. A kdesi som dnes započul, že pán prezident Putin má dnes 60 rokov. Škoda, že ho ľudia v MGIMO nemajú veľmi radi.
Potešila som sa,keď som zbadala,že ...
Celá debata | RSS tejto debaty